top of page

Dzielnice Publiczne

  • Zdjęcie autora: Daniel
    Daniel
  • 30 gru 2021
  • 4 minut(y) czytania

Czas zająć się budynkami użyteczności publicznej, które będziemy nazywać Dzielnicami Publicznymi. Nie generują Pracowników, Usług czy Produktów, ale to właśnie bez nich trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujące miasto.


Dziś przygotowałem pierwszy zestaw najbardziej podstawowych budynków.


Policja, Straż pożarna

W pierwszej kolejności możemy się przyjrzeć propozycjom Policji i Straży Pożarnej. Pewnie już zauważyliście, że w lewym górnym rogu kart pojawiły się liczby 1,2,3. Oznaczają one jakiej wielkości miasta dotyczy dana Dzielnica. Cyfra 1 oznacza, że Dzielnica pasuje do małych miasteczek, 2 pasuje do średniej wielkości miast, a 3 do tych największych.

Zaproponowane karty Policji zmniejszają przestępczość, co jest zaznaczone ikonkami głowy w kominiarce. Podobne ikonki wprowadziłem na Dzielnicach Mieszkaniowych, które zwiększają przestępczość. Mechanizm związany z tego typu ikonkami opiszę kiedyś indziej. Straż pożarna natomiast chroni sąsiednie dzielnice przed Zdarzeniami typu Ogień czy Woda, które będą używane przez graczy w swoich taliach, aby spełniać Misje lub utrudniać ich spełnienie przez przeciwników.


Edukacja, Służba zdrowia

Spójrzmy teraz na szkolnictwo i służbę zdrowia. Wstępnie same w sobie zwiększają odpowiednio poziom edukacji oraz poziom zdrowia mieszkańców, co jak możemy zauważyć ponownie, zostało zaznaczone za pomocą odpowiednich ikonek. Zauważmy jednak, że inne karty Dzielnic mogą odnosić się do zbudowanych wcześniej Dzielnic typu Zdrowie czy Edukacja.

Oznacza to, że Dzielnice Zdrowotne czy Edukacyjne mogą być budowane gdziekolwiek, aby zwiększały poziom zdrowia czy edukacji, ale już ich położenie wpływa na inne karty, więc czasami trzeba będzie się zastanowić gdzie je wybudować. Podobnie jak poprzednio, można budować Dzielnice dostosowane do coraz większych miast.

Uniwersytet czy Szpital, to przykłady kart 3 etapu w lewym górnym rogu, czyli na dzień dzisiejszy najbardziej zaawansowane karty przeznaczone dla późniejszej części rozgrywki, gdy mapa miasta będzie już sporych rozmiarów. Zwróćcie uwagę też na to, że im bardziej zaawansowana Dzielnica Publiczna tym więcej wymaga użycia dóbr, aby ją zbudować.


Transport


Nie wiem jeszcze jaką rolę będzie odgrywał Transport w tej grze, ale mogę już zaproponować dwie Dzielnice z nim związane. Pierwszą z nich jest Dworzec autobusowy. Chciałbym aby część związana z Transportem kojarzyła się w grze z przepływem dóbr i w tym przypadku Dworzec autobusowy ma unikalną zdolność stałą, dzięki której każdy gracz raz na turę może użyć Pracownika tak, jakby używał Produkt lub Usługę.

Kolejną kartą jest Dworzec główny, czyli tym razem Dzielnica z podtypem Kolej. Kolejne moje przewidywania co do Transportu dotyczą Zdarzeń. Wydaje mi się, że naturalnym będzie wprowadzenie Misji, które polegają na spełnieniu pewnych wymagań dotyczących Transportu, więc pojawią się także Zdarzenia, które pomogę lub przeszkodzą w wypełnieniu tych misji, zależnie od tego, czy gracz będzie pomagał sobie, czy też przeszkadzał przeciwnikom.



Polityka


Skoro jednym z głównych elementów gry będzie Rada Miasta, to Polityka powinna pojawić się nie tylko w kartach Zdarzeń czy Misji, ale też jako Dzielnice Polityczne. Dziś jednak zaproponuję jedną tego typu kartę, która nie będzie brała udziału w zmaganiach Rady Miasta. Ratusz jest kartą ściśle związaną z zasadami gry, gdzie standardowo na początku każdej rundy gracze odsłaniają z kupki Dzielnic tyle kart, ilu bierze w danej rozgrywce udział graczy. Od chwili zbudowania Ratusza, gracze będą mogli odsłonić o 1 kartę więcej. Wpłynie to znacząco na rozgrywkę, ponieważ nie tylko pierwszy gracz będzie miał większy wybór w Fazie Planowania, ale także ostatni już nie będzie musiał się zadowolić kartą pozostawioną przez poprzedników i też będzie wybierał! Przyjrzyjmy się też wymaganiom Ratusza. Można go zbudować tylko w miejscu całkowicie otoczonym (z 8 stron po bokach i na skos), czyli albo trzeba takie miejsce przygotować niezabudowane, co raczej jest mało prawdopodobne, albo trzeba przebudować już istniejącą Dzielnicę, co wiąże się z udanym głosowaniem Rady Miasta.


Miejskie przedsiębiorstwa


Na koniec tylko jedna karta, która jest przykładem kart zmniejszających problemy mieszkańców. Oczyszczalnia ścieków zmniejsza zanieczyszczenia miasta, które będą generowane głównie przez Dzielnice Przemysłowe takie jak Huta. Zanieczyszczenia to kolejny element gry, który będzie wykorzystany zarówno w Misjach, jak w Zdarzeniach. Nie wiem czy lepiej będzie wprowadzić do rozgrywki specjalne liczniki tego typu czynników (wyobrażam sobie je jako kółka ze wskazówką, która będzie pokazywała zakres na przykład od -5 do +5), czy też odpowiednie żetony kładzione na kartach (ta wersja pozwala umiejscowić konkretne czynniki na kartach, ale wymaga kolejnych znaczników, które oddalają grę od karcianki w kierunku planszówki).


Modyfikacje graficzne


Wspomnę jeszcze o kilku zmianach, które już może zauważyliście, jeżeli śledzicie uważnie ten projekt. W momencie, w którym Dzielnice trafiły do oddzielnej kupki, nie muszą mieć pod obrazkiem słowa Dzielnica. Dzięki czemu zrobiło się więcej miejsca na podtypy, które będą wykorzystane w grze. Użyłem także w podtypie Edukacja nawiasów, w których występuje dookreślenie, które samo w sobie jest podtypem, na przykład Edukacja(Podstawowa).

Wspomniane już w tym wpisie ikonki zastąpiły pełne wyrazy i od teraz wszystkie są poprzedzone liczbą (także dotyczy to generowanych dóbr). Usunąłem także słowo Zagranie: z teksu kart, ponieważ większość kart właśnie w czasie ich zagrywania/budowania będzie coś robiła i to w pozostałych przypadkach będzie określone kiedy dany tekst karty będzie brany pod uwagę (na przykład słowo Stałe: oznacza, że tekst karty Dzielnicy jest brany pod uwagę w dowolnym momencie od chwili jej zbudowania).


Wprowadziłem też kilka pomniejszych zmian graficznych, ale to już zostawiam bez komentarza dla tych najbardziej spostrzegawczych.



Jak Wam się podobają powyższe propozycje? Zależy mi na Waszych reakcjach, więc jeżeli podoba Wam się dany wpis kliknijcie serduszko (tutejszy like). Jeżeli podoba/nie podoba Wam się coś konkretnego, skomentujcie to!

コメント


  • Facebook

©2021 by Karciane miasto. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page