Przedstawiam poniżej pierwsze spisane zasady dotyczące głosowania Rady Miasta oraz mechanizm punktów poparcia grup społecznych. Kawałki tekstu na czerwono oznaczają najmniej pewną część zasad i prawdopodobnie zostaną zmienione (na dzień dzisiejszy nie mam lepszego pomysłu i potrzebuję więcej testów).
UWAGA: Wszystkie poniższe sytuacje nie dotyczą Terenów (Dzielnice typu Teren nie dają poparcia, nie mogą być przebudowane, nie mogą służyć do przebudowy)
Zyskiwanie punktów poparcia mieszkańców:
Rozważmy 3 podstawowe grupy społeczne o które gracz musi zabiegać. Mieszkańcy, Przedsiębiorcy oraz Handlowcy są zadowoleni, gdy mogą się rozwijać, czyli za każdym razem jak gracz buduje w mieście odpowiednio Dzielnicę Mieszkaniową, Przemysłową czy Handlową otrzymuje tyle punktów poparcia danej grupy ile wynosi etap budowanej Dzielnicy.
Punkty te znajdują się w osobnym miejscu na stole i są zaznaczane kolorowymi znacznikami lub rozróżnialnymi kostkami lub wskaźnikami (każdy gracz powinien mieć inne).
Jeżeli gracz buduje Dzielnicę Publiczną, może zdobyte punkty poparcia przydzielić do jednej wybranej przez siebie grupy.
Poziom poparcia danej grupy nie może przekroczyć 10 i nie może być ujemny (nadmiar jest usuwany automatycznie)
Ustalanie kolejności graczy w rundzie
Na początku pierwszej rundy danej rozgrywki gracze losują (na przykład kostką), kto będzie graczem pierwszym
Na początku każdej następnej rundy sumuje się punkty poparcia poszczególnych graczy ze wszystkich trzech grup społecznych
Gracz, który ma najwięcej punktów poparcia jest graczem pierwszym w danej rundzie. Jeżeli nie ma takiego gracza (na przykład w przypadku remisu), graczem pierwszym jest ten sam gracz co w poprzedniej rundzie
Kolejność tur graczy w danej rundzie ustala się zgodnie z ruchem wskazówek zegara poczynając od gracza pierwszego
Kiedy potrzebne jest głosowanie Rady Miasta:
Aby przebudować Dzielnicę (budowa Dzielnicy na innej Dzielnicy zmieniając jej główny typ) potrzebne jest wygrane głosowanie Rady Miasta
Przebieg głosowania Rady Miasta:
Gracz w swojej turze deklaruje czynność do której potrzebne jest głosowanie Rady Miasta (od tej chwili gracz ten jest nazywany WNIOSKODAWCĄ, a jego deklarowana czynność WNIOSKIEM)
Poczynając od gracza na lewo od wnioskodawcy, a potem zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kończąc na wnioskodawcy, każdy gracz ogłasza czy jest ZA czy PRZECIW. Bycie ZA oznacza, że gracz popiera wniosek, PRZECIW, że go nie popiera. Wnioskodawca może zagłosować zarówna ZA jak i PRZECIW swojemu wnioskowi.
Wszystkie punkty poparcia graczy głosujących ZA sumuje się osobno dla każdej grupy społecznej. Podobnie sumujemy punkty poparcia graczy głosujących PRZECIW.
Jeżeli w danej grupie społecznej jest więcej głosów poparcia ZA niż PRZECIW wnioskowi, to wniosek otrzymuje 1 GŁOS RADY MIASTA
Jeżeli w danej grupie społecznej jest REMIS lub więcej głosów PRZECIW, wniosek otrzymuje 0 GŁOSÓW RADY MIASTA
Głosowanie, w którym wniosek otrzyma co najmniej 2 GŁOSY RADY MIASTA, uznaje się za wygrane. W pozostałych przypadkach uznaje się za przegrane
Głosowanie, w którym wniosek otrzymuje 0 lub 3 GŁOSY RADY MIASTA, uznaje się je za JEDNOGŁOŚNE (w przypadku 0 punktów uznaje się, że wniosek uzyskał jednogłośny sprzeciw, a w przypadku 3 punktów jednogłośne poparcie)
Przegrane głosowanie dotyczące przebudowy Dzielnicy, oznacza dla wnioskodawcy, że niezwłocznie kończy on swoją turę. Jeżeli wniosek dotyczył Dzielnicy etapu 1, zostaje ona usunięta na stos Dzielnic niezbudowanych. Jeżeli wniosek dotyczył Dzielnicy odsłoniętej w fazie planowania (etapu 2 lub 3), pozostaje ona na swoim miejscu (kolejni gracze w danej rundzie ponownie mogą ją próbować zbudować)
Po zakończonym głosowaniu usuwa się z każdej grupy społecznej po 1 punkcie poparcia każdemu graczowi (o ile go posiadał)
Po wygranym głosowaniu, jeżeli dochodzi o przebudowy, nowa Dzielnica daje punkty poparcia graczowi zgodnie z zasadami
Zalety vs Wady
Powyższe zasady mają istotne zalety:
Są uniwersalne niezależnie od ilości graczy (pomimo możliwych remisów w poszczególnych grupach społecznych, głosowanie nigdy nie może skończyć się remisem)
Duża przewaga poparcia dla gracza w jednej grupie, może być zniwelowana brakiem poparcia w pozostałych dwóch grupach
Każdy gracz w czasie rozgrywki musi wybierać, czy stara się o przewagę głosów poparcia w co najmniej dwóch grupach społecznych, czy też przewagę wszystkich głosów poparcia co pozwala mu zaczynać rundę jako pierwszy (w przypadku większej liczby graczy niż 2, staje się to jeszcze bardziej ciekawe)
Jest to część zasad, która z jednej stronie nie musi wpływać na strategię gracza, ale z drugiej może być jej istotnym elementem, na którym opierać się będą wybrane przez gracza karty Zdarzeń lub Planów
Co może się okazać wadą:
Gracz, który jest pierwszy w rundzie wybierając Dzielnicę do budowania jako pierwszy może mieć zbyt dużą przewagę nad innymi (może być ciężko innym graczom przełamać tą przewagę) - nie jest to duży problem, ponieważ w większości gier kolejność rozgrywki jest ustalona na całą rozgrywkę
Zbyt duża liczba głosów poparcia może spowodować, że system będzie zbyt skomplikowany - może trzeba będzie zmniejszyć maksymalny poziom poparcia lub liczbę zdobywanych głosów poparcia
Może się okazać, że wszyscy gracze będą mieli maksymalne poziomy poparcia i głosowanie nigdy nie skończy się korzystnie dla wnioskodawcy - ten problem zależy od ostatniego czerwonego fragmentu, czyli będzie można zmieniać efekt po głosowaniu w przypadku przyszłych problemów
Gracze mogą specjalnie inicjować głosowanie zmniejszając poziom poparcia przeciwników nawet kosztem zakończenia tury, ponieważ samo budowanie Dzielnic nie daje zwycięstwa, a przed głosowaniem gracz może wykonać inne czynności w turze - to najpoważniejsza moja obawa i aby cokolwiek na ten temat powiedzieć, musi się odbyć bardzo dużo testów
Zdarzenia dotyczące głosowań
Na koniec przedstawiam kilka kart Zdarzeń, które mogą wpłynąć na końcowy wynik głosowania. Nieobecność Radnego już kiedyś prezentowałem, a teraz przedstawiam zmodyfikowaną wersję, w której zagrywający gracz wybiera podczas głosowania, któremu graczowi zmniejsza tymczasowo liczbę głosów poparcia o 1 w wybranej grupie społecznej.
Druga zdecydowanie potężniejsza karta Problemy techniczne pozwala anulować głosowanie w dowolnym momencie, także już pod jego koniec, gdy wiadomym będzie wynik. Z tego powodu pojawia się wymaganie, którym jest odrzucenie karty z ręki przez rzucającego to Zdarzenie.
Kolejne karty nie mogą być rzucane jak poprzednie w czasie głosowania Rady Miasta, ale też mogą wpłynąć na jego przebieg. Zamieszanie w przepisach pozwala usunąć wszystkie głosy poparcia w wybranej grupie społecznej,
a Obietnice wyborcze, ostatnie z prezentowanych Zdarzeń pozwala graczowi dodać 1 głos poparcia w wybranej grupie społecznej i to wybranemu graczowi, co może być czasami kluczowe w rozgrywkach o większej liczbie graczy niż dwóch.
Poniżej możemy zobaczyć trzy przykłady Planów, które pozwalają zdobywać punkty zwycięstwa poprzez umiejętne poprowadzenie głosowań Rady Miasta.
Jest to ostatnia trudna część zasad, którą trzeba było ustalić, aby zacząć testy pełnej rozgrywki. Jeżeli przebiegną one pozytywnie, można będzie zacząć spisywać zasady w formie instrukcji i rozszerzyć grupę testową.
Comments