Główny system gry: Wersja A1.0
- Daniel
- 28 gru 2021
- 5 minut(y) czytania

Przez ostatnie dni myślałem nad tym, jak powinna wyglądać rozgrywka w konstruowanej w tym projekcie gry karcianej. Wstępne moje osobiste testy nie przekonały mnie do pierwotnego podejścia, gdzie każdy z graczy ma swoją talię, w której ma karty Dzielnic. Wadami tego rozwiązania jakie dostrzegam już na tym etapie są:
budowanie Dzielnicy nie daje przewagi graczowi, a wręcz daje innym takie same korzyści
gracze układając talie wrzucaliby do nich tylko te najbardziej przydatne dla nich Dzielnice, zatem miasto stawałoby się dosyć odległe od rzeczywistości i składało się na przykład z samych Stacji benzynowych i ani jednego Osiedla albo Szpitala
gracz miałby problem układając talię, bo aby zrobić ją tematyczną, np. nastawioną na przemysł, musiałby i tak wrzucić do talii wszystkie Dzielnice, aby mógł zadbać w razie czego o generowanie dóbr potrzebnych do budowanie Dzielnic Przemysłowych
docelowa mnogość i różnorodność kart Dzielnic powodowałaby sporą nieprzewidywalność co do kart, jakie użyje przeciwnik, zatem pojawiłaby się spora nieprzewidywalność w trakcie układania własnej talii
Rozwiązania wstępne, czyli Wersja A głównego systemu gry
Jak zatem zapobiec powyższym hipotetycznym wadom? Wydaje mi się, że pierwszym pomysłem godnym głębszego testowania jest wrzucenie kart Dzielnic do kupki wspólnej dla wszystkich graczy. Dzięki temu każda karta Dzielnic może być inna, a budowane miasta mogą być z jednej strony bardziej przewidywalne (gracz wie, jakie karty Dzielnic są w kupce), ale też wciąż będą zróżnicowane (ze względu na kolejność pojawiania się Dzielnic lub ze względu na rozmieszczenie Dzielnic na mapie miasta).
1) Osobna kupka kart Dzielnic
Mamy kilka możliwości do rozpatrzenia:
1a) Gracz w swojej turze dociąga odpowiednią ilość (taką samą dla każdego gracza) kart Dzielnic i następnie dokłada je do miasta zgodnie z zasadami
Zalety: sprawiedliwość
Wady: brak wpływu graczy poprzez karty na tą część rozgrywki

1b) Gracz w swojej turze dociąga karty Dzielnic zgodnie z jakimś mechanizmem (na przykład płaci koszt tej czynności, posiada odpowiednią ilość głosów w Radzie Miasta, używa zdolności kart albo wręcz zagrywa lub odrzuca karty z ręki)
Zalety: spore możliwości wpływu gracza na ilość budowanych kart Dzielnic
Wady: same budowanie Dzielnic nie powinno dawać przewagi graczowi, więc może nie chcieć marnować miejsca w swojej talii na karty zwiększające liczbę dobieranych kart Dzielnic, czyli może pojawić się problem, że karty Dzielnic będą dobierane zbyt wolno, na czym ucierpi tempo rozgrywki
1c) Gra podzielona jest na rundy, gdzie na początku każdej z nich odsłania się z kupki odpowiednią ilość kart Dzielnic. Następnie określa się kolejność tur graczy w tej rundzie (np. wg ilości głosów w Radzie Miasta). Gracze w kolejności określonej wcześniejszą procedurą mogą wybierać w swojej turze po jednej odsłoniętej Dzielnicy, którą dokładają do mapy miasta
Zalety: wspiera mechanizm gry dotyczący Rady Miasta, pozwala wpływać na kolejność tur zarówno poprzez zagrywanie kart jak i ogólną walkę strategiczną na poziomie Rady Miasta, pozwala w każdej rundzie dostosować taktykę do kart, które zostały ujawnione
Wady: spowalnia rozgrywkę poprzez poświęcenie czasu na czynności wprost nie związane z budowaniem miasta
1d) Kupki kart Dzielnic mogą być oddzielne dla poszczególnych grup (Mieszkaniowe, Handlowe, Przemysłowe, Użyteczności publicznej), tak aby gracze mogli sami decydować, z której puli karty będą się pojawiały lub aby w każdej rundzie pojawiały się karty z każdej grupy
Zalety: większa kontrola nad typem pojawiających się Dzielnic (wersja polegająca na dobieraniu przez graczy kart Dzielnic) lub systemowa autokontrola nad zrównoważoną rozbudową miasta (wersja, gdy w każdej rundzie odsłania się karty z każdej kupki)
Wady: To samo co w 1c) oraz dodatkowo zwiększa liczbę kupek w grze zmniejszając przejrzystość rozgrywki
2) Talie tematyczne
Czy wciąż układanie własnej talii będzie istotne? Tak, wydaje mi się, że teraz gracz może skupić się na strategicznym podejściu do budowania talii, ponieważ ma względną kontrolę nad spodziewanymi Dzielnicami (nie wie tylko w jakiej kolejności się pojawią). Dopiero teraz talie tematyczne, na których mi bardzo zależy, nabierają rumieńców.

Przykładowe talie tematyczne:
wspomaganie konkretnych typów Dzielnic
operowanie na talii Dzielnic (wykorzystanie kart, które pozwolą wyciągać dowolne karty lub wtasowywanie kart odsłoniętych z powrotem do talii)
kładzenie nacisku na Radę Miasta (zdobywanie większej liczby głosów, dzięki czemu posiadanie pierwszeństwa przy wyborze budowanych kart Dzielnic)
kontr talie
talia kontrolowanego chaosu (zaburzanie/utrudnianie działań innych graczy dbając o spokój tylko tam, gdzie gracz zamierza zdobywać punkty zwycięstwa)
Talia szybka (zdobywająca duże ilości małych liczbowo punktów zwycięstwa)
Talia wolna (kontrolująca przeciwników do czasu, gdy miasto rozrośnie się i gracz zacznie zdobywać duże liczby punktów zwycięstwa)
3) Zatem co będzie w talii gracza?
Skoro talia gracza została odchudzona lub wręcz uwolniona od kart Dzielnic, to co w niej pozostanie? Przyjrzyjmy się propozycjom:

3a) Oczywiście mamy już wymyślone karty Zdarzeń, które teraz mogą być głównym trzonem budowanych talii gracza. To one będą elementem zaskoczenia i głównej interakcji między graczami, także tej negatywnej.
3b) Skoro karty Zdarzeń będą głównym elementem talii graczy, to mogą zostać podzielne tematycznie, dzięki czemu karty na ręce zyskają różną szatę graficzną zwiększającą przejrzystość. Głównym jednak celem zróżnicowania typów kart Zdarzeń jest możliwość interakcji między nimi i wprowadzenia kart lub ich zdolności ukierunkowanych na konkretne z nich (np. typ Polityczny może być używany w trakcie faz Rady Miasta, typ Społeczny może dotyczyć nastrojów mieszkańców, typ Zarządzania może dotyczy wszelakiej manipulacji na taliach graczy, czy talii Dzielnic, itd.)
3c) W rozważanej wersji karty Misji mogą trafić do talii graczy. Gracz układający swoją talię może dobierać te Misje, które będzie mógł wypełnić wg swojej strategii. Dzięki temu główny dopływ punktów zwycięstwa będzie zależał od zagranych przez graczy Misji. Sprzyjać to może w kreowaniu talii tematycznych, więc wydaje się dobrym pomysłem.

3d) Karty Zdarzeń możemy też podzielić na te, które wpływają na całą rozgrywkę, czyli można wprowadzić karty typu Wydarzenia (może to być rodzaj Misji Globalnych). Przykładowo gracz może zagrać Mistrzostwa Świata w Hokeju, dzięki czemu gracze mogą starać się o ich przeprowadzenie w budowanym mieście poprzez spełnienie podanych na karcie wymagań (takich jak odpowiednia ilość hoteli czy odpowiednie budynki sportowe). Gracz, który spełni najwięcej wymagań otrzymuje punkty zwycięstwa lub zyskuje pewną własność opisaną na Wydarzeniu.
3e) Karty Akcji mogą być typem Zdarzeń, które możemy rzucać w konkretnych sytuacjach niezwiązanych z turą gracza (np. podczas tury przeciwnika, podczas głosowań Rady Miasta)
Zatem możliwości zróżnicowania kart, które gracz może umieszczać w swojej talii, nadal jest wystarczająco dużo, aby budowanie talii było ciekawym wyzwaniem, a sama gra rozwijała się wielotorowo. Kolejne rozszerzenia mogą dodawać zarówno nowe Dzielnice (które mogą z biegiem czasu umożliwić budowanie miast tematycznych), nowe typy kart dostępnych w taliach graczy (dzięki temu uatrakcyjniać zasady nie zmieniając Głównych Zasad Gry), lub dodawać karty już istniejących typów, zwiększając możliwości budowy talii tematycznych.
Co nas teraz czeka?

Jak zauważyliście punkt 1c) został wyróżniony, ponieważ to co tam napisałem najbardziej do mnie obecnie przemawia. Z punktu 3 ważne wydają się Misje, ponieważ w końcu będą mogły określić zdobywanie punktów. Resztę podrzuconych tam pomysłów kart będzie można dodawać lub usuwać w późniejszym terminie już zależnie od tego, czy wersja A głównego systemu gry się przyjmie.
Podsumowując
W najbliższym czasie przygotuję talię Dzielnic, która nie musi już zawierać dosyć zaawansowanych treści, ponieważ ciężar komplikacji rozgrywki nadal będzie skupiony w taliach graczy. Do tego przygotuję jedną niezbyt rozbudowaną (dosyć neutralną) talię graczy (każdy z graczy będzie miał taką samą). No i czas na testy dwuosobowe!
Comments