Od zawieszenia poprzedniego projektu minęło trochę lat i przez ten okres intensywnie szukałem pomysłów na mechanikę gry karcianej, która będzie bardziej grywalna od poprzedniej. Zdecydowałem się na tematykę bliską memu sercu, czyli budowa miasta.

Pozostaje określić kilka podstawowych kwestii, co nie jest łatwe i determinuje całe podejście do projektu.

TÅ‚o historyczne

Który model jest ciekawszy i daje więcej możliwości?

1. Klasyczna budowa współczesnego miasta zaczynająca się od małej osady/wioski, przechodząc przez problemy średniego miasteczka, a kończąc na większej metropolii

2. Budowa średniowiecznego miasta fantasy, gdzie karczmy i młyny przeplatają się z wieżami magów, a zamiast zanieczyszczeń i korków, problemem jest zła magia i zagrożenia od demonicznych wrogów

3. Futurystyczne miasto na nowo zasiedlonej planecie, gdzie gracze reprezentują korporacje osadniczo-wydobywcze i rywalizują zarówno o rzeczy niezbędne to przeżycia osadników, ale także o surowce, które mogą odesłać na swoją macierzystą planetę

Liczba graczy

Które podejście jest ważniejsze?

1. Gra ma być zoptymalizowana dla 2 graczy, gdzie celem jest jak najszybsze pokonanie przeciwnika

2. Gra ma umożliwiać grę samodzielną, gdzie gracz może przetestować swoje przemyślane taktyki

3. Gra daje najwięcej możliwości przy 3-5 graczach, dzięki czemu gracze mogą symultanicznie zawierać sojusze, aby przeszkodzić innym graczom w zbyt szybkim zwycięstwie lub wzajemnie pomagać w realizacji założeń gry

Długość rozgrywki

Jaka długość rozgrywki jest najbardziej oczekiwana?

1. Gra ma być intensywna i szybka 5-15 minut (wiąże się to głównie z tym, że gracze popełniają więcej błędów i wygrywa ten, który popełni ich mniej lub sprowokuje błędy u przeciwników)

2. Gra umiarkowana 15-60 minut (gracze mają czas na rozbudowaną strategię, ale warunki zwycięstwa nie mogą być zbyt wymagające do osiągnięcia)

3. Gra długa 30 minut - 3 godziny (gracze czerpią przyjemność z samej rozbudowy miasta i stawianiu czoła przygotowanym przez zasady rozgrywki problemom jednocześnie pomału decydują się losy zwycięstwa. W tym typie rozgrywki gracz przegrywający nie czuje negatywnych emocji związanych z porażką)

Zapraszam wszystkich do skomentowania tego wpisu i wybranie opcji, które wg Was są najbardziej odpowiednie i uzasadnienie dlaczego akurat te