Dziś przedstawiam trzeci pomysł na talię testową. Pierwsze dwie były oparte na Poziomie Edukacji oraz Poziomie Przestępczości. Poniższa talia oparta jest na na kolejnym z nich, czyli Poziomie Zanieczyszczenia miasta.
Pomysł i strategia
Postanowiłem przetestować talię skupiającą się na Dzielnicach Przemysłowych, i to nie tylko na tych, które zwiększają Poziom Zanieczyszczenia miasta, ale przede wszystkim na tych, które mają swoje akcje. Uzbierało się już sporo kart dodających dobra w konkretnych typach Dzielnic i to zarówno wśród Zdarzeń, jak i Urzędników.
Ogólny plan jest taki, aby priorytetowo budować Dzielnice Przemysłowe. Aby tego dokonać zadbałem o karty dodające Mieszkańców. Gdy już zostaną zbudowane odpowiednie Dzielnice, celem jest umiejętne "zalanie" mapy miasta dobrami, tak aby można było je wykorzystywać do zagrywania akcji Dzielnic. Powyższe czynności służą do wypełniania starannie dobranych Planów.
W przypadku trudności w realizacji głównej strategii, spore ilości dóbr powinny pomagać budować Dzielnice wyższych Etapów, a co za tym idzie zdobywać punkty zwycięstwa za punkty poparcia grup społecznych. Dodatkowo dorzuciłem kilka kart defensywnych, które pozwolą zaszkodzić przeciwnikowi lub chociażby spowolnić jego progres.
Dobór kart i taktyka gry
Tym razem dobór Urzędników wydawał się oczywisty i to od nich zacząłem. Postanowiłem rozproszyć trochę źródło dóbr, aby zniwelować sytuację, w której przeciwnik potrafiłby skutecznie przebudowywać potrzebne mi Dzielnice. Urzędnicy do spraw Środowiska, Transportu i Licencji pozwalają dodawać co turę 1 dobro odpowiednio w Dzielnicach zwiększających Poziom Zanieczyszczenia, typu Transport i typu Technologie. Zauważmy, że piersi dwaj robią to też w zasięgu 1 od wybranej Dzielnicy, więc daje to spore możliwości dopasowanie się do aktualnej sytuacji na mapie miasta.
Ostatnim z wybranych Urzędników jest ten od spraw Planowania przestrzennego. Zgodnie z aktualnymi zasadami, można kosztem punktów poparcia wymieniać odsłonięte karty w Strefie planowania, ale po pierwsze zamierzam uzyskiwać je głównie od Przemysłowców, co powinno mi dać zastrzyk dodatkowych punktów zwycięstwa, więc nie chciałbym ich marnować na odsłanianie kart Dzielnic. Po drugie dodałem Plan Sprawne urzędy, które wymagają trzech zajętych Urzędników na końcu tury, więc dodatkowy Urzędnik jak najbardziej przyda się w tym celu.
Przejdźmy do kart Zdarzeń. Mamy tu aż sześć różnych Zdarzeń dodających dobra na mapie miasta. Udany strajk górników zależy od Poziomu Zanieczyszczenia, więc wpisuje się w główny pomysł talii. W poszukiwaniu rozwiązań też związane jest z Poziomem Zanieczyszczenia, ale dotyczy tylko Dzielnic typu Technologie, więc dorzuciłem je tylko w 2 kopiach. Wiosenny zapał może być bardzo użyteczną kartą, ale jednak jest kartą sytuacyjną i będę musiał się przyglądnąć jak się spisuje. Napływ uchodźców oraz Lany Poniedziałek pozwala na dodawanie Mieszkańców, co powinno przyspieszyć możliwość budowania Dzielnic Przemysłowych. Świąteczny szał zakupów pozwala na przeniesienie dóbr do Dzielnicy Handlowej, dzięki czemu będę mógł zbudować Dzielnice Mieszkaniowe (co zwiększa szansę na budowę Dzielnicy Przemysłowej) oraz karta ta pozwala wypełniać Plany związane z używaniem, czy też dodawaniem dóbr.
Wraz z Urzędnikami mamy zatem aż 24 karty dodające dobra, więc to pozwala dodać 4 kopie Planu Inwestuj w miasto, który powinien być szybkim i pewnym źródłem punktów zwycięstwa.
Dodałem jeszcze kilka taktycznych kart Zdarzeń. Pożar chemikaliów przez 2 tury zwiększa Poziom Zanieczyszczenia, co na początku rozgrywki może być ważne, a i w późniejszym okresie zwiększa wydajność Udanego strajku górników oraz W poszukiwaniu rozwiązań. Zwróćmy uwagę, że jest to Zdarzenie typu Ogień, więc Straż pożarna może mi znacząco zaszkodzić i ogarnięty przeciwnik na pewno to wykorzysta.
Burza z piorunami jest przemyślaną pułapką. Talia ta ma na celu dodawanie sporej ilości dóbr właśnie w Dzielnicach z dostępnymi akcjami. Zazwyczaj da się wykorzystać taką akcję tylko raz na turę, więc z dużym prawdopodobieństwem przeciwnikowi ostaną się nadmiarowe dobra i będzie miał też możliwość użycia akcji i wtedy to Zdarzenie ma go dotkliwie zaboleć!
Podwyżki biletów pozwolą na szybsze mielenie talii, a że celowo nie stawiam na poparcie Mieszkańców, więc koszt utraty punktów poparcia tej grupy nie powinien być istotny.
Pożar tak na wszelki wypadek, gdyby jednak któraś Dzielnica była zbyt dużą przeszkodą (znów Straż pożarna jest tu piętą Achillesową). Zamieszanie w przepisach jest natomiast typową kartą przeszkadzającą przeciwnikowi. Moim celem jest grupa społeczna Przemysłowców, więc jak tylko przeciwnik będzie miał zbyt dużo poparcia w pozostałych grupach, tą kartą je będę niwelował do zera.
Pozostały jeszcze karty Planów. Zacznijmy od tych trudniejszych do wypełnienia. Inwestor będzie przydatny, gdy będę w stanie dodawać dobra na Dzielnicach Przemysłowych z akcjami. Podobnie Intensywna praca, który wymaga użycia aż 2 dóbr w jednej turze. Do tego Aktywista, który jest bardziej uniwersalnym Planem, ale wymaga aż 5 punktów wypełnienia.
Zabawa w szejka może dać szybkie punkty zwycięstwa, ale raczej w późniejszym okresie rozgrywki. Należy pamiętać, że tego typu Plan, należy zagrywać w tej turze, w której zamierzamy go wypełnić. W przeciwnym wypadku przeciwnik może nam łatwo pokrzyżować możliwość jego wypełnienia.
Teraz kluczowe Plany. Walka z bezrobociem i Inwestuj w miasto powinno być głównym źródłem punktów zwycięstwa. Lawina zamówień przy tylu kartach dodających dobra, czyli biorących na cel Dzielnice, powinna być wypełniana błyskawicznie. O Sprawnych urzędach pisałem już wcześniej i nie jest to raczej pewne źródło punktów zwycięstwa.
Podsumowanie
Fala dobrobytu to talia dla osób, które już opanowały zasady na tyle, aby wykorzystywać sytuację na mapie miasta do swoich celów. Stworzona jest tak, aby jej działanie jak najmniej zależało od poczynań przeciwnika. Jest to też talia w zamierzeniu dosyć szybka i jestem ciekawy jak sobie poradzi w praktyce.
Talia składa się z 8 Urzędników, 36 Zdarzeń (w tym 4 do mielenia talii) oraz 22 Planów, co daje przyzwoite 66 kart.
Comments