Poziom zanieczyszczenia miasta
- Daniel
- 16 sty 2022
- 4 minut(y) czytania

W ostatnim wpisie opisałem Dzielnice typu Petrochemia, które dosyć często związane są z negatywnym wpływem na zanieczyszczenie środowiska. W naszej grze objawia się to zwiększeniem poziomu zanieczyszczeń miasta. Oczywiście znajdziemy Dzielnice takie jak Zakład oczyszczania miasta, które potrafią zmniejszyć ten poziom na stałe lub tymczasowo, co powoduje, że gracze będą mieli do czynienia z wahającą się sytuacją. Teoretycznie, przy rozbudowanym mieście bez ingerencji graczy, poziom zanieczyszczenia oscylowałby w okolicy zera, ale gracze mają wiele możliwości wpływania na ten poziom zarówno za pomocą innych kart jak i decydując, które i w jakiej lokalizacji budować Dzielnice. Nie zapomnijmy tutaj o dwóch ważnych czynnikach, czyli o możliwości przebudowy Dzielnic oraz o ich niszczeniu (w obu przypadkach gracz może wpłynąć w zaskakującym dla przeciwników momencie na poziom zanieczyszczenia).
Miasto to nie wieś, tu nie musi być pięknie!
Zapewne nie raz spotkaliście się ze zdaniem, że rozwój i bogactwo idzie w parze z ceną, jaką musimy za nie zapłacić. Obecnie na świecie trwa zażarta debata, czy warto zrezygnować z tańszych źródeł energii na rzecz droższych, rezygnując z szybszego wzrostu gospodarczego, po to, aby zadbać o środowisko. Jest wielu zwolenników oraz przeciwników tej postawy i dlatego ten sporny element też powinien występować w naszej grze.

Zacznijmy od graczy, którzy będą chcieli zyskać coś na wysokim poziomie zanieczyszczenia, który zaczyna się od 2 w górę. Wymyśliłem na razie, że karty temu sprzyjające, będą związane z obniżaniem ilości kart na ręce graczy, na zyskiwaniu pewnych rzeczy kosztem innych, na blokowaniu dostępu do dóbr, a dla równowagi wysoki poziom zanieczyszczenia nie powinien dawać punktów zwycięstwa, czyli nie przewiduję kart Planów, które będzie można w ten sposób spełnić.
Smog działając przez 3 rundy zmniejsza znacznie, bo z poziomu pięciu kart do trzech, limit kart, które gracz może mieć na końcu swojej tury. Nadmiar gracz musi odłożyć na stos kart zużytych i nie są one liczone w mechanice jako karty odrzucone. Konsekwencje tej karty mogą być wielorakie, od wymuszenia na przeciwnikach zagrywania kart z obawy przed ich utratą na końcu tury (im więcej kart na ręce, tym gracz może przygotowywać więcej niespodzianek), do uzyskania przewagi graczy mających w talii sporo kart łatwych do zagrania (Zdarzenia bez wymagań, Plany szybkie do wypełnienia).

Wspomnę tu, że talia oparta na tej drugiej opcji, w wielu karciankach nazywana jest "weenie deckiem". Nazwa ta pochodzi z gry Magic: the Gathering, w której talie takie były oparte na dużej liczbie słabych kreatur, które miały za zadanie zalać przeciwnika i wykończyć go jak najszybciej zanim się rozwinie.
Graczowi, który szybko pozbywa się kart z ręki, będzie zależało na ich częstszym dociąganiu i/lub zmniejszona liczba kart na ręce go nie zaboli. Dodatkowo Choroby układu oddechowego pozwalają jeszcze bardziej utrudnić przeciwnikowi grę zmuszając go do odrzucenia losowej karty z ręki, co razem ze Smogiem może drastycznie zmniejszyć liczbę kart na ręku graczy.

Zerknijmy teraz na kartę blokującą tymczasowo dostęp do dóbr innym graczom. Protest Greenpeace trwa 1 rundę, zatem gracz rzucający to Zdarzenie nie odczuje skutków negatywnych, ponieważ zniknie ono na początku jego następnej tury. Do tego może zablokować użycie dóbr przez innych graczy na Dzielnicach w zasięgu 1 od Dzielnic zwiększających poziom zanieczyszczenia, a na koniec otrzyma jeszcze jedno dobro na wybranej przez siebie Dzielnicy tego typu.

Zatrucie rzeki tym razem nie wpływa na przeciwników bezpośrednio. Zatruty zbiornik wodny jest idealnym pretekstem do przebudowania okolicy bez zbędnych protestów, ponieważ niewiele osób chciałoby w takim miejscu mieszkać czy pracować. Dla gracza, który czerpie z wysokiego poziomu zanieczyszczeń to idealna okazja, żeby przebudować Dzielnice zmniejszające jego poziom, a gracze, którym zależy na niskim poziomie, powinni pamiętać, aby na przykład nie budować Oczyszczalni ścieków blisko Wody.

Udany strajk górników, to szybki zastrzyk Produktów w wybranej Dzielnicy Przemysłowej. Im wyższy poziom zanieczyszczenia miasta, tym więcej dóbr gracz może wygenerować.

Jak wiadomo potrzeba matką wynalazków, więc gdy poziom zanieczyszczenia jest wysoki, możemy zagrać W poszukiwaniu rozwiązań, które wygeneruje nam 1 dobro na wskazanej Dzielnicy typu Technologie. Dzielnice technologiczne zazwyczaj pozwalają coś zrobić z tymi dobrami, więc może być to bardzo korzystne dla gracza.

Przykładem może być Zakład odzysku złota z elektroniki, który pozwala dociągnąć 1 kartę raz na turę kosztem użycia 1 dobra. Karta ta może bardzo dobrze współpracować ze Zdarzeniami opisanymi powyżej takimi jak Udany strajk górników, Smog, czy W poszukiwaniu rozwiązań.
Pamiętajmy, że samym przeszkadzaniem innym graczom, nie wygramy gry. Każdy gracz opierający swoją talię na powyższych kartach musi przemyśleć, na jakich Planach będzie się opierał i skąd zdobywał punkty zwycięstwa. To zagadnienie zostawiam do samodzielnego przemyślenia.
Nie możecie truć naszych dzieci!
Po drugiej stronie konfliktu staną gracze, dla których wysoki poziom zanieczyszczeń miasta nie jest zgodny z ich wizją. Za neutralny będziemy uważać poziom 0 lub 1, a poziom ujemny będzie oznaczał wręcz miasto ekologiczne. W innych wpisach prezentowałem sporo już Dzielnic zmniejszających poziom zanieczyszczenia, więc skupmy się tylko na nowych kartach.

To ich wina! jest Zdarzeniem, które należy zachować do momentu zagrania przez innego gracza Dzielnicy zwiększającej poziom zanieczyszczenia. Dzięki temu możemy przechwycić wszystkie jego punkty poparcia Mieszkańców, czym możemy zniweczyć plany przeciwnika lub umożliwić sobie dogodną przebudowę Dzielnicy.

Ekologiczne miasto pozwala nam dosyć szybko zdobyć 2 punkty zwycięstwa pod warunkiem, że doprowadzimy do ujemnego poziomu zanieczyszczenia miasta (na przykład niszcząc lub przebudowując kłopotliwe Dzielnice).

Możemy też zmniejszyć poziom zanieczyszczenia na dwie rundy, rzucając Akcję sortowania śmieci, idealnie aby spełnić Ekologiczne miasto.

Jedną z nowych Dzielnic ekologicznych jest Spalarnia śmieci. Można tu zobaczyć moją najnowszą modyfikację graficzną. Po lewej wspomniana już ikonka typu dzielnicy (liść oznacza Dzielnicę typu Ekologia), a po prawej symbol poziomu zanieczyszczenia na zielono, co oznacza stałe zmniejszenie poziomu, a w kartach zwiększających poziom ikonka ta jest na czerwono. Mam nadzieje, że ułatwi to szybsze określanie aktualnego poziomu zanieczyszczenia miasta w czasie rozgrywki.
Znów stał się celem swoich oponentów


Sporo kart, szczególnie w taliach agresywnych, przeszkadzających w planach przeciwnikom, jako cel muszą mieć wybranego gracza. Przepychanki polityczne idealnie pasują do takich talii, a po prawej stronie Nieudolne wyjaśnienia, które w kluczowych momentach rozgrywki mogą spowolnić gracza o 1 rundę, blokując mu możliwość zagrywania nowych kart Planów.

Na koniec nowy Urzędnik do spraw wizerunku, który w swoim tekście posiada ikonkę żarówki oznaczającą umiejętność, która zaczyna działać dopiero, gdy wydarzy się opisana sytuacja. W tym przypadku, gdy staniemy się celem dowolnej karty, możemy zająć tego Urzędnika (przekręcić go o 90 stopni) oraz odjąć 1 od naszych zdobytych punktów zwycięstwa (należy taki posiadać). Koszt może wydawać się wysoki, ale zysk może być jeszcze większy. Wyjaśnijmy jeszcze, że zniwelowana karta Zdarzenia zostaje usunięta z gry na stos kart zużytych, a w przypadku innych kart, koszt poniesiony przez aktywującego gracza jest tracony (na przykład użycie dóbr z Dzielnic albo zajęcie jakiegoś Urzędnika).
Comments