top of page

Składanie talii VS wspólna talia

  • Zdjęcie autora: Daniel
    Daniel
  • 6 gru 2021
  • 2 minut(y) czytania

Kolejny problem, który chciałbym poruszyć dotyczy zasadniczej struktury gry, czyli określenia skąd gracze pobierają karty w czasie gry.


Wspólna talia


Najprostszym rozwiązaniem jest wspólna talia. Wszyscy gracze podczas rozgrywki pobierają karty z jednej kupki, każdy ma takie same szanse na wylosowanie każdej z kart.

Plusy:

+ gracze nie muszą przygotowywać się do rozgrywki

+ talia może być modyfikowana w zależności od scenariusza gry, rodzaju zasad, na które zgadzają się gracze

+ rozgrywka może być dowolnie długa (im więcej kart, tym więcej możliwości)

Minusy:

- rozgrywka wymaga większej talii wprost proporcjonalnie do długości rozgrywki

- kolejne rozszerzenia gry powodują, że wspólna talia staje się coraz większa i tym samym mniej poręczna (kto grał kiedyś w Magię i Miecz czyli Talisman, wie o czym piszę)

- gra w tej wersji jest zdecydowanie bardziej losowa (ciężko wpłynąć na karty które wylosujemy ze wspólnej talii)

- strategie są takie same dla wszystkich graczy

- wygrywa ten, kto bardziej ogarnia zasady i jest bardziej doświadczony plus z dozą odpowiedniego szczęścia w czasie losowania kart


Budowanie własnych talii


Drugim typowym sposobem rozgrywki jest budowa własnych talii. Każdy gracz składa własną talię wg określonych zasad (głównie dotyczy to ogólnej liczby kart czy też liczebności poszczególnych typów kart). Podczas rozgrywki każdy gracz korzysta z własnej talii i nie zagląda do talii przeciwnika, chyba, że pozwalają na to zasady gry.

Plusy:

+ gracze zawsze mogą być zaskoczeni taliami przeciwników, przez co rozrywka mniej się nudzi

+ gracze mogą przygotowywać swoje talie samodzielnie, czyli mogą obmyślać własne strategie budowania talii tak, aby były one jak najbardziej uniwersalne (aby mogły sobie poradzić w większości sytuacji jakie wynikną z talii przeciwników) lub najbardziej dostosowane do konkretnych talii (tak zwane kontr talie, które powinny sobie doskonale radzić przeciwko konkretnym sytuacjom, ale już zdecydowanie gorzej przeciwko innym nieprzewidzianym)

+ sama rozgrywka wymaga tylko tylu kart ile wynoszą talie wszystkich graczy, co wpływa na przejrzystość planszy (zwanego w grach karcianych stołem)

+ wygrywa ten, kto przygotuje bardziej przemyślaną talię (chyba, że trafi na kontr talię)

+ gracz poprzez odpowiednią budowę talii wpływa na szanse wyciągnięcia poszczególnych kart, zatem gra jest mniej losowa niż w poprzedniej wersji

+ rozgrywka zazwyczaj trwa podobną ilość czasu

Minusy:

- poświęcenie sporej ilości czasu na przygotowywanie talii

- zazwyczaj karty ze względu na ich bezpieczeństwo wkłada się do folijek, a to oznacza częste wyciąganie i wkładanie kart przy każdej zmianie talii

- każdy z graczy musi mieć dostęp do kart, aby mógł stworzyć własną talię


2 - in - 1


Pozostaje wersja pośrednia, która jest już bardzo rzadko spotykana, aczkolwiek w grze o budowaniu wspólnego miasta wydaje się rozsądna. Każdy gracz przygotowuje własną talię, ale przed rozpoczęciem rozgrywki, wszystkie talie zostają zmieszane do jednej wspólnej, z której podczas rozgrywki korzystają wszyscy gracze.

Plusy:

+ odpada problem kontr talii, ponieważ każdy z graczy będzie miał takie same szanse na wykorzystanie tego typu kart

Minusy:

- po każdej rozgrywce trzeba talie rozdzielić, co może być problematyczne


Zatem, która wersja jest najlepsza w przypadku budowania miasta? Zachęcam do wypowiedzenia się.

4 Comments


Daniel Szlicht
Daniel Szlicht
Feb 08, 2022

Brakuje mi tu owzględnienia modnych ostatnio opcji deckbuildingu w trakcie rozgrywki lub draftu jak w Paper Tales czy Bargain Quest. Te rozwiązania neguja sporo wymienionych wad

Like
Daniel
Daniel
Feb 08, 2022
Replying to

To wydaje mi się zawiera się w części, wspólna talia. Gracze korzystają z tej samej puli dokupując to co chcą mieć we własnej osobistej talii, z której korzystają. Ale masz rację, że to w sumie inna mechanika gry i do tego bardzo popularna ostatnimi laty. Pograłem kilka w nich i w sumie widzę dwa różne typy: 1. Za każdym razem gracze dokupują z tej samej puli dostępnej dla każdego gracza (owszem, część kart może być wykupiona szybciej i wtedy reszta graczy już ich nie może dostać) 2. Za każdym razem gracze losują karty do puli, z której można dokupić karty. Te gry są ciekawsze długoterminowo, bo są mniej powtarzalne, ale za każdym razem miałem poczucie, że wygrywający miał po prostu szczęście w…

Like

koltkop
Dec 10, 2021

Wydaje mi się, że opcja budowania własnych talii byłaby najlepsza, bo jednak irytujące jest, gdy ktoś ze słabą strategią wygrywa poprzez szczęście. A zgaduję, że ma być to gra pobudzająca do myślenia i wymagająca dla mózgu, więc to wydaje się logiczne.

Like
Daniel
Daniel
Dec 10, 2021
Replying to

I też tak myślę, więc na razie skupiłem się na tej wersji.

Like
  • Facebook

©2021 by Karciane miasto. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page