top of page
  • Zdjęcie autoraDaniel

Urzędowa machina

Dziś trochę nowości ze świata Urzędników. Co do tego typu kart jeszcze nie podjąłem kluczowych decyzji i dlatego zacznę od wypisania możliwości jakie rozpatruję.

Wersja A Każdy gracz może zagrywać Urzędników bez żadnych ograniczeń. Oznacza to, że na stole będzie ich sporo i mogą pojawić się problemy w momencie, w którym kilku graczy ma tego samego Urzędnika i chce go użyć zgodnie z jego tekstem w tym samym momencie. Może to oznaczać określenie dodatkowych zasad o kolejności używania zdolności Urzędników. Ta wersja nie do końca mi się podoba właśnie ze względu na komplikacje.


Wersja B

Każdy gracz może posiadać aktualnie jednego Urzędnika danego rodzaju. W porównaniu do wersji A, mniejsza liczba Urzędników oznacza większą przejrzystość na stole. Ponownie mogą pojawić się problemy z używaniem zdolności tych samych Urzędników przez kilku graczy. Dodatkowo może pojawić się problem z zaleganiem kart Urzędników na ręce gracza, skoro nie będzie mógł zagrać więcej niż jednego na raz.


Wersja C

W danym momencie rozgrywki na stole może być wystawiony tylko jeden Urzędnik danego typu przez wszystkich graczy. Oznacza to, że gracz, który zagra Urzędnika, który już jest w grze spowoduje usunięcie wcześniejszej kopii. Ta wersja wydaje się ciekawa i w przypadku, gdy gracze będą posiadać w talii tych samych Urzędników, będą na zmianę "walczyć o jego względy". Usunie to problemy związane z używaniem w tym samym momencie tych samych Urzędników, ale pozostawi problem z zaleganiem kart Urzędników na ręce.


Oczywiście problem w wersji B i C z zaleganiem kart na ręce może być rozwiązywany samodzielnie przez graczy. Gracz może używać te karty do odrzucania ich, jako koszt innych kart lub akcji. Gracz może też dodać do talii na przykład 2 Urzędników danego typu zamiast maksymalnych 4. Jednakże wydaje mi się, że można by dodać dodatkową zasadę umożliwiającą używanie karty Urzędnika z ręki. Tu też mam kilka pomysłów:

  • można odrzucić kartę Urzędnika zamiast opłacenia całego lub częściowego kosztu budowania Dzielnicy

  • można odrzucić kartę Urzędnika, aby dociągnąć nową kartę

  • można odrzucić kartę Urzędnika, aby usunąć wybranemu graczowi 1 punkt zwycięstwa

  • można odrzucić kartę Urzędnika, aby zwiększyć punkty poparcia wybranej grupy społecznej

  • można dodać więcej akcji wymagających odrzucenia karty Urzędnika jako koszt.


Z powyższych chyba najbardziej podoba mi się usuwanie punktów zwycięstwa, bo to pozwala na dodatkowy element strategii przy tworzeniu talii. Oczywiście może się to okazać zbyt potężną zasadą, więc tu też mam pomysł na osłabienie jej. Można odrzucić kartę Urzędnika, tylko wtedy, gdy taki Urzędnik jest już aktywny w grze. Dzięki temu gracze, nie będą mogli nawkładać Urzędników tylko po to, aby zabierać punkty zwycięstwa, bo będą wcześniej musieli ich zagrać na stół.


Do kogo kolejka ta stoi?


Przyjrzyjmy się nowym pracownikom urzędów. Urzędnik do spraw Mediów przeznaczony jest dla graczy, którzy zadbają o odpowiednio wysoki poziom przestępczości na danej Dzielnicy typu Media. Jak już pojawi się taka Dzielnica, gracz może co turę zmniejszać liczbę kart w talii wybranego gracza, o ile zadba o pojawianie się na niej odpowiedniej liczby dóbr. Jeżeli gracz będzie w jakiś sposób kontrolował wierzchnie karty talii, może użyć tego Urzędnika jeszcze bardziej efektywniej, nawet na sobie odrzucając karty z własnej talii, które nie są aktualnie potrzebne.

Urzędnik do spraw Środowiska zmusza wybranego gracza do odrzucenia karty, o ile zadbamy o zbudowanie Dzielnicy zwiększającej poziom zanieczyszczenia w zasięgu 1 od Terenu oraz o dobra na niej. Przypomnijmy, że sporo takich Dzielnic jest typu Petrochemia, a te charakteryzują się możliwością przenoszenia dóbr między sobą, co może ułatwić wykorzystanie tego Urzędnika.

Urzędnika do spraw Dyscyplinarnych jest kartą defensywną i przydaje się tylko wtedy, gdy inny gracz wykorzystuje karty lub akcje zmuszające do odrzucania kart. Za każdym razem, gdy to zrobi, możemy zmusić go także to tego samego, czyli do odrzucenia karty.

Urzędnik do spraw Sądownictwa też nie należy do uniwersalnych kart i przydaje się tylko wtedy, gdy któryś z przeciwników zagrywa Zdarzenia odwołujące się do poziomu przestępczości. Jest to typowa karta kontrująca dany typ talii i należy ją dokładać do talii tylko wtedy, gdy mamy pewność, że przeciwnik posługuje się poziomem przestępczości, lub wtedy, gdy wiemy, że karty polegające na poziomie przestępczości bardzo negatywnie wpływają na naszą strategię i z góry zakładamy, że warto się przed nimi bronić.

Urzędnik do spraw Rolnictwa jest dosyć ciekawą opcją dla każdej talii i dobranie nawet kilku kart w czasie rozgrywki jest miłą opcją dla każdego gracza. Oczywiście takie karty jak Żniwa, które dodają dobra w Dzielnicach typu Rolnictwo są naturalnym combem dla tej karty.

Urzędnik do spraw Planowania przestrzennego jest przeznaczony raczej dla talii, które opierają się na budowaniu konkretnych Dzielnic. Możemy co rundę zablokować danemu graczowi możliwość budowania wybranej Dzielnicy, więc przy grze dwuosobowej oznacza, to że to właśnie my możemy tą Dzielnicę zbudować we własnej turze.

Ostatnim dziś prezentowanym Urzędnikiem jest Urzędnik do spraw Wizerunku. Za każdym razem gdy budujemy Dzielnicę, dzięki niemu otrzymamy o 1 punkt poparcia danej grupy społecznej więcej niż jej etap, czyli od 2 do 4 (w przypadku wersji B lub C zaprezentowanej na początku tego wpisu; w przypadku wersji A możemy uzyskać nawet 7 punktów poparcia). Dla graczy, którzy będą walczyli o jak najwyższe poparcie grup społecznych, ten Urzędnik wydaje się idealny. Dzięki niemu będą mogli dużo łatwiej wygrywać głosowania Rady Miasta lub zagrywać Zdarzenia wymagające odpowiednie poparcie grup społecznych.


A Wam która wersja zasad dotycząca Urzędników wydaje się najodpowiedniejsza? Napiszcie co myślicie w komentarzach!

29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page