top of page
Zdjęcie autoraDaniel

Kilka początkowych miasteczek

Poniżej przedstawiam kilka wstępnych sytuacji w budowanym mieście uwzględniając zmiany w zasadach dotyczących osobnej kupki z Dzielnicami etapu 1 i Terenów (opisanej tu).


Sytuacja pierwsza (samo wykładanie kart)


Dostępne dobra: Pracownicy 10, Produkty 2, Usługi 2

Tereny: 4


Na początku przyjrzyjmy się co się dzieje, gdy dokładamy karty etapu 1 i ewentualnie budujemy odsłonięte karty wyższego etapu, uzupełniając ich liczbę zaraz po wybudowaniu. W pierwszej sytuacji udało się już wyłożyć kilka Dzielnic wyższych etapów, ale wyraźnie widać nadmiar Pracowników w stosunku do reszty dóbr, które są dostępne w mniejszych ilościach. Nie jest to dobra korzystna sytuacja i nie umożliwia budowania wielu kolejnych Dzielnic.


Sytuacja druga (samo wykładanie kart)


Dostępne dobra: Pracownicy 0, Produkty 4, Usługi 11

Tereny: 3


Tym razem znaczącą przewagę w dostępności dóbr mają Usługi. Dodatkowo pojawiło się kilka Dzielnic typu Turystyka, które wygenerowały na Ruinach zamku aż trzy dobra. Napotkałem kilka kart, których nie mogłem zbudować, ze względu na niedobór Pracowników. Ta sytuacja też nie wydaje się właściwa.


Sytuacja trzecia (uwzględnienie zasad z wymianą widocznych kart co dwie tury - symulacja gry dla 2 graczy)


Dostępne dobra: Pracownicy 3, Produkty 2, Usługi 5

Tereny: 2


Tym razem uwzględniłem właściwą mechanikę gry, w której w każdej rundzie gracze mogą budować Dzielnice albo z tych odsłoniętych albo z kupki etapu 1. Po każdej rundzie (tu po 2 turach) wymieniamy lub uzupełniamy odsłonięte Dzielnice do 2 sztuk. W tej sytuacji od razu było widać korzystną różnicę. Karty zbyt trudne do wybudowania ze względu na brak dóbr były co chwilę wymieniane na następne. W konsekwencji łatwiej było trafić na Dzielnice dopasowane do zaistniałej sytuacji na mapie i wyłożenie jej. Dzięki temu dobra były dystrybuowane w bardziej zróżnicowany sposób, czyli zgodnie z przewidywaniami. W tej rozgrywce dosyć szybko została zbudowana Kopalnia węgla, która generowała kolejne Produkty. Sytuacja rozwinęła się właściwie.


Sytuacja czwarta (uwzględnienie zasad z wymianą widocznych kart co dwie tury - symulacja gry dla 2 graczy)


Dostępne dobra: Pracownicy 3, Produkty 1, Usługi 4

Tereny: 4


Podobnie jak poprzednio dobra pojawiały się w sposób zrównoważony. Owszem czasami jednego dobra było zauważalnie więcej, ale częstotliwość pojawiania się Dzielnic wyższych etapów powodowała, że bardzo szybko były one zużywane i pojawiały się inne. Kolejna rzecz, która zadziałała zgodnie z przewidywaniami, to Dzielnice o wpływie lokalnym takie jak Fabryka mebli czy Stacja kolejowa. Jak tylko się pojawiały, od razu zacząłem je uwzględniać, aby wygenerować więcej dóbr.


Podsumowanie


Podczas tych 4 rozgrywek symulacyjnych czułem znaczącą różnicę pomiędzy sytuacją 1,2 i 3,4. Dodatkowo wszystkie sytuacje były dużo lepsze niż poprzednie symulacje bez osobnej kupki dla Dzielnic etapu 1, czyli zmiana wpłynęła bardzo pozytywnie na rozgrywkę. Weźmy pod uwagę, że w powyższych testach w ogólnie nie były brane pod uwagę karty na rękach graczy, czyli w konsekwencji pojawiały się Dzielnice, które nie generowały kolejne dobra i nie wpływały na mapę miasta.


Jest to dobra wiadomość i utwierdza mnie, że zasady podążyły w dobrym kierunku. Teraz mogę skupić się na pisanych w międzyczasie zasadach dotyczących głosowania Rady Miasta oraz w następstwie na symulacji rozgrywki z użyciem kart graczy.

40 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page