top of page

Niech się mury pną do góry

  • Zdjęcie autora: Daniel
    Daniel
  • 3 sty 2022
  • 4 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 9 sty 2022

Dziś bez skomplikowanych taktyk, czyli coś dla mniej wymagających graczy. Mamy do czynienia z grą o budowaniu miasta, więc napiszę o tych kartach, które pozwalają się skupić przede wszystkim na przyjemności z budowania i rozwoju miasta.


Buduj jak najwięcej


Przyjrzyjmy się serii kart praktycznie takich samych, tylko dotyczących innych dóbr. Walka z bezrobociem, Zaskakujące wyniki sprzedaży oraz Puste magazyny pozwalają zdobyć aż 3 punkty zwycięstwa za wykorzystywanie dóbr do budowy Dzielnic.

Im dzielnice wyższego etapu, tym więcej wymagają dóbr, więc tym szybciej będzie można wypełnić te Plany. Uściślijmy tu zasady, że budując Dzielnicę wymagającą 3 Usługi, używamy je pojedynczo, czyli daje nam to spełnienie 3 wymagań Zaskakujących wyników sprzedaży, co za tym idzie nie trzeba budować 10 Dzielnic, aby wypełnić całkowicie ten Plan.

Przypomnijmy tu nasz diagram przewodni dóbr. Zamknięty cykl Dzielnic Mieszkaniowych, Przemysłowych i Handlowych umożliwia używanie wszystkich powyższych Planów równocześnie. Gracz może skupić się na równomiernym rozwoju miasta i budowanie dowolnej Dzielnicy przybliża go do zwycięstwa. Współgrające z tą taktyką mogą być też następujące Plany, które można wypełnić budując konkretny typ Dzielnicy.

Budowa domu, Budowa sklepu, czy Budowa fabryki, to najprostsze do wykonania Plany i można za nie uzyskać tylko 1 punkt zwycięstwa. Pamiętajmy, że standardowo gracz może zbudować jedną dzielnicę na rundę i to z zestawu ujawnionego na jej początku (w liczbie równej liczbie graczy). Po ustaleniu kolejności gracze kolejno mogą budować Dzielnicę tylko z tych ujawnionych. Oznacza to, że ostatni gracz może nie mieć wyboru, więc tym bardziej wcześniejsi gracze widząc, jakie on ma Plany wyłożone na stole, mogą specjalnie nie zostawić mu tej, która pomoże mu je wypełnić.

Kolejne dwie karty Planów są podobne w działaniu, ale dotyczą dużo rzadszych Dzielnic, więc dają 2 punkty zwycięstwa za ich wypełnienie. Wszystkie powyższe przykłady kart Planów pozwalają graczowi na zdobywanie punktów zwycięstwa w zamian za budowanie konkretnych typów Dzielnic nie dbając o to, gdzie one powstaną.


Zaprezentujmy te karty Planów, które już takiej dowolności nie dają. Pogoń za zdrowiem, Zadbanie o bliskość usług oraz Budowa zagłębia przemysłowego dalej wymagają budowy konkretnego typu Dzielnicy, ale dorzucają do tego pewne wymagania, co do położenia tych Dzielnic w mieście.

Budowę zagłębia przemysłowego można wypełnić jednokrotnym spełnieniem wymagań, a pozostałe dwukrotnym. Różnica polega na trudności spełnienia tego wymagania. Znalezienie miejsca w mieście, które uzupełnimy Dzielnicą Przemysłową do kwadratu 2 na 2, może być tym trudniejsze, że przeciwnicy widząc Plan mogą mu dogodne miejsce zabudować innymi Dzielnicami.


Przedstawione karty Planów są proste w użyciu i wydają się idealne dla początkujących graczy, tak aby zapoznać się mechaniką rund i budowy miasta.


Buduj z głową

Uściślimy w tym miejscu nazewnictwo: Budowa - oznacza dołożenie przez gracza w swojej turze Dzielnicy na niezabudowanym miejscu w zasięgu 1 od zbudowanej Dzielnicy lub na miejscu zniszczonym (obrócona rewersem do góry znajdująca w mieście karta Dzielnicy) lub rozbudowę lub przebudowę Rozbudowa - oznacza budowę nowej Dzielnicy w miejscu Dzielnicy tego samego głównego typu i zwiększającej jej etap (można od razu rozbudować dzielnicę z 1 na 3 etap). Do rozbudowy gracz nie potrzebuje zwycięskiego głosowania Rady Miasta Przebudowa - oznacza budowę nowej Dzielnicy w miejscu Dzielnicy o innym głównym typie niż budowana, czyli potrzebne jest do tego wygrane głosowanie Rady Miasta We wszystkich przypadkach wszystkie istniejące dobra na starej Dzielnicy są usuwane, nowo powstała Dzielnica generuje dobra zgodnie ze swym opisem.

Na koniec wpisu dorzućmy coś bardziej wymagającego od gracza. Dogodne otoczenie jest pierwszą propozycją Planu, który wymaga już głębszego planowania. W tym przypadku w przygotowaniu miejsca, w którym może nastąpić przebudowa Dzielnicy Mieszkaniowej. Takie miejsce nie powinno być rzadkie, ale już trafienie na Dzielnicę wyższego etapu może być trudniejsze dla gracza, szczególnie przy doświadczonym przeciwniku.

Co do Niskiej stopy bezrobocia nie jestem do końca pewny jaką trudność będzie miał ten Plan. Z jednej strony w początkowej fazie budowy miasta może być łatwy do wypełnienia, z drugiej później może być ciężko doprowadzić do korzystnej sytuacji. Tylko pamiętajmy, że jest sporo kart, które pozwalają manipulować ilością dostępnych Pracowników, więc niektórzy gracze mogą zaplanować już brak tego dobra na etapie budowania swojej talii.

Trzeci Plan jest już dla najbardziej zaawansowanych graczy. Zrównoważone miasto wymaga od gracza doprowadzenia do sytuacji, w której w mieście jest dokładnie tyle samo dostępnych dóbr Pracowników, Produktów i Usług. Dodatkowo musi się to stać na końcu tury gracza, a nie tak jak w przypadku poprzedniego Planu w dowolnym momencie. Trzy punkty zwycięstwa to spora liczba za wypełnienie Planu, ale trzeba jego wymagania wypełnić dwukrotnie.

Aby tego dokonać gracz musi mieć w swojej talii odpowiednio przygotowane narzędzia. Idealnie pasuje tu Zdarzenie Świąteczny szał zakupów, które pozwala przerabiać Produkty na Usługi. Można też przypomnieć sobie Dworzec autobusowy (opisany w tym wpisie), który pozwala używać Pracowników zamiast innych dóbr.


Jak widać każdy, nawet najprostszy pomysł na talię, może być podstawą do bardziej wyrafinowanej i złożonej strategii.


Nigdy nie bądź pewny na 100%


Wspominałem już kiedyś, że każda strategia powinna mieć przeciwwagę, która umożliwia zaradnemu przeciwnikowi na pokrzyżowanie planów graczowi. Dziś tylko jedna taka karta. Festiwal Dalekiego Wschodu idealnie nadaje się do Kontrowania spełniania trudnych wymagań Planów, gdzie gracz musi się sporo nagimnastykować.

Jeżeli uważasz, że coś jest zbyt niejasne, poproś o wyjaśnienie zasad w komentarzu!

Comentários


  • Facebook

©2021 by Karciane miasto. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page