Dziś przedstawiam drugą talię przeznaczoną do testów dwuosobowych. Będzie ona oparta na poziomie edukacji w mieście oraz na pewnej strategii, o której później. Zaznaczę od razu na początku, że na screenach widać karty przed zmianami ujednolicającymi, które opisywałem w dwóch poprzednich wpisach.
Krok pierwszy - wybór pasujących kart
Tym razem kart wstępnie pasujących do talii było więcej niż do talii Czarny rynek. Oprócz kart odwołujących się do poziomu edukacji, dodałem też sporo planów i zdarzeń związanych z budowaniem dzielnic.
Krok drugi - pomysł
Czas na przedstawienie głównej idei, który przyświecała mi przy tworzeniu tej talii. Poziom edukacji nie jest przeznaczony do negatywnego wpływania na przeciwników. Przynajmniej nie bezpośrednio. Skupiłem się na zdobywaniu punktów zwycięstwa poprzez odpowiednie budowanie Dzielnic i manipulacji otoczeniem Dzielnic typu Edukacja.
Przyjrzyjmy się najpierw Planom, które wybrałem. Siedem z nich daje punkty zwycięstwa bezpośrednio za budowanie różnorakich Dzielnic. Ze względu tą różnorodność każda występuje tylko w 2 kopiach. Wpływ edukacji i Granty naukowe, to Plany, które też głównie są wypełniane poprzez użycie dóbr w celu budowy Dzielnic, ale skupiają się w okolicy Dzielnic typu Edukacja. Oznacza, to, że tam głównie będę się chciał skupić w czasie budowy Dzielnic, a to nie zawsze będzie możliwe bez głosowania Rady Miasta lub rozbudowy (tu idealnie pasuje Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego). Co do głosowania Rady Miasta, to powinna sprzyjać mi różnorodność Dzielnic, które będę budował, co zapewni mi sporo punktów poparcia grup społecznych.
Wybranymi Planami można osiągnąć aż 66 punktów zwycięstwa, a że jest ich aż 14 rodzajów, więc wiele z nich może być w tym samym czasie w grze i może być wypełniona tymi samymi akcjami.
Granty naukowe, Wpływ edukacji oraz dwa ostatnie wybrane Plany, czyli Ruch w interesie i Lawina zamówień idealnie będą współpracować z Urzędnikami do spraw Licencji i do spraw Transportu. Każdy z nich użyty w odpowiedniej wybranej Dzielnicy powoduje, że jest ona celem akcji, a przypomnijmy, że Dzielnice typu Technologie pozwalają używać dobra, co z jednej strony daje jakiś pozytywny efekt, a z drugiej też pozwala wypełniać wybrane Plany.
Jako, że Dzielnice typu Edukacja są dla tej talii bardzo ważne, to trzeba je bronić za wszelką cenę. Ostatnich dwóch Urzędników właśnie ma w tym pomagać.
Na koniec wybrane Zdarzenia, których jest zaledwie 6. Juwenalia pozwolą dociągać karty tym efektywniej im lepiej zadbamy o okolicę Dzielnic typu Edukacja(Wyższa). Święto Uniwersytetu powinno być całkiem przydatne, ponieważ Zdarzeń w sumie jest tylko 18, więc procentowo w 3 odsłoniętych kartach powinno być dużo Planów i Urzędników. Jasna przyszłość pozwala dobrać Plan, który będzie najbardziej idealny w danej sytuacji. Jest to karta mieląca talię, więc w przyszłości będzie można dodać jej więcej.
Inwentaryzacja i Wyrównanie szans edukacyjnych, to kolejne dwie karty, które pozwolą zwiększyć ilość dóbr, które są niezbędne do budowania Dzielnic. Ostatni wybór padł na Cena nie ma znaczenia, która w trudnych chwilach pozwoli na budowę Dzielnicy bez wymaganych dóbr.
Cała talia składa się z 66 kart, i docelowo może zawierać jeszcze więcej, ponieważ ma sporo możliwości dobierania kart.
Krok trzeci - strategia
Buduj jak najwięcej
W każdej turze najlepiej budować te Dzielnice, które wypełniają aktualnie wyłożone Plany, a jeszcze lepiej w takich miejscach, aby wypełniać więcej niż jeden Plan na raz. Dodatkowo każda budowa da więcej punktów poparcia grup społecznych, co powinno ułatwić kontrolę nad głosowaniami Rady Miasta. Skupiać się należy wokół Dzielnic typu Edukacja, co oznacza, że rozbudowa i przebudowa Dzielnic zaczyna mieć spore znaczenie, tym bardziej, że Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego może dać wtedy łatwe 2 punkty zwycięstwa.
Rozbudowa Dzielnicy oznacza budowę Dzielnicy tego samego głównego typu w miejsce Dzielnicy niższego etapu. Do przebudowy nie potrzebne jest głosowanie Rady Miasta
Generuj dobra
Staraj się wykorzystywać Zdarzenia oraz własności poszczególnych Dzielnic, do generowania dóbr, dzięki którym możesz zarówno budować jeszcze więcej, jak i wypełniać część Planów. Pamiętaj, że część Dzielnic pozwala używać dobra w akcjach, które pozwolą dobierać karty lub przenieść dobra w inne miejsca, na przykład w pobliże Dzielnic edukacyjnych.
Wypełniaj Plany
Pamiętaj, że część Planów można wypełnić jednorazowo, więc może warto je zagrać dopiero wtedy, gdy masz szansę od razu je wypełnić (wtedy przeciwnik ma mniejszą szansę, aby Ci przeszkodzić). Wykorzystuj swoje Zdarzenia, aby dobierać z talii jak najwięcej Planów i Urzędników.
Pamiętaj, że każdy gracz może mieć wyłożoną tylko jedną kopię danego Planu i posiadanie czterech kopii w talii może spowodować, że będą one zalegały na ręku
Kontroluj przeciwników
Twoją siłą jest budowanie Dzielnic, więc jeżeli przeciwnik czerpie zbyt dużo z danej Dzielnicy, przebuduj ją lub rozbuduj (ta ostatnia opcja odpada, gdy Dzielnica jest etapu 3). Pamiętaj, że masz w talii Urzędników, które pozwolą bronić się przed agresywnymi zagraniami przeciwnika oraz przed przebudową Dzielnic typu Edukacja.
Podsumowanie
Potęga planu to talia dla osób lubiących przede wszystkim budowę miasta, ale jej główną zaletą jest ciągłe zmuszanie do perspektywicznego myślenia i dopasowywania mapy miasta do wyłożonych Planów lub dobieranie Planów w zależności od sytuacji w mieście.
Comments