Typ Kart: Zdarzenia
- Daniel
- 11 gru 2021
- 3 minut(y) czytania

Nasza karcianka nie może polegać wyłącznie na wykładaniu przez graczy kart Dzielnic. Byłoby to zbyt monotonne już po kilku rozgrywkach i nie umożliwiałoby to co, miłośnicy karcianek lubią, czyli interakcji między graczami. Strategia gracza nie powinna zależeć tylko od ułożenia swojej talii, ale też od tego jak zareaguje na zagrania przeciwników oraz zmieniającą się sytuację na stole, która może być wyjątkowa w każdej rozgrywce.
Co należy zatem zrobić, aby temu sprostać? Służą do tego karty, które cechują się całkowicie inną mechaniką gry niż Dzielnice (w wielu grach gry wykładane na dłużej na stół nazywamy "permamentami"), karty, które możemy zagrywać nie tylko w trakcie własnej tury, ale też w innych sytuacjach (w grach potocznie zwanych "instantami"). Żeby nie wydziwiać, proponuję nazwę Zdarzenia, które będą miały inny kolor przewodni, tak aby łatwo się odróżniały.
Zatem po kolei, z czym to się je. Karty Zdarzeń mogą być dokładane do talii gracza zgodnie z zasadami tworzenia talii. Gracz dociąga je zgodnie z zasadami gry i może je mieć na ręku w dowolnej dopuszczalnej liczbie. Ich wyjątkowość polega na tym, że możemy je zagrać w zależności od podtypu Zdarzenia.
Zdarzenia Długie/Krótkie

Podstawowymi podtypami Zdarzeń są zdarzenia Długie i Krótkie. Oba możemy zagrywać tylko w swojej turze zgodnie z opisem na karcie. Zdarzenia Długie mają w nawiasie liczbę tur, podczas których będą po zagraniu obowiązywać. Jeżeli jest określony Cel takiego Długiego Zdarzenia, należy je położyć na tym celu wraz ze "znacznikami czasu" w liczbie napisanej w nawiasie. Jeżeli nie jest określony Cel, należy położyć dane Zdarzenie przed graczem rzucającym je. Na początku każdej następnej tury gracza rzucającego zdarzenie należy zdjąć jeden znacznik, jeżeli jest to ostatni znacznik czasu, należy zdarzenie umieścić na stosie kart zużytych i przestaje ono automatycznie mieć wpływ na rozgrywkę.

Zdarzenia Krótkie od razu są rozpatrywane i nie zostają na stole, tylko lądują na stosie kart zużytych. Jeżeli w treści Zdarzenia jest zawarty Cel, należy wybrać jeden spełniający wszystkie założenia. Jeżeli nie ma takiego celu, karta nie może być zagrana. Zdarzenia Krótkie powinny dotyczyć wszystkich zdarzeń nagłych, dzięki którym gracz może wprowadzać zmiany na stole i w rozgrywce z zaskoczenia zmieniając sytuację zgodnie z zasadą, że tekst na karcie ma pierwszeństwo nad zasadami podstawowymi gry. Ilość pomysłów jakie można zawrzeć w tego typu kartach jest praktycznie nieskończona, ale dobór Zdarzeń tak, aby zachować równowagę gry nie będzie łatwy.
Kontry

Wyobraźmy sobie, że gracz ma w talii bardzo dużo kart typu Zdarzenia i stosując je może wpływać na rozgrywkę tak, że utrudnia znacząco grę przeciwników, a sam tak modeluje sytuację na stole, że łatwo podąża do zwycięstwa. Tu pojawia się kolejny podtyp Zdarzeń, który nazwiemy Kontrami. Są to jedyne karty, które możemy rzucać w dowolnym momencie gry (także podczas tury innego gracza), w odpowiedzi na opisaną na karcie sytuację. Zazwyczaj w odpowiedzi na zagranie innej karty, w tym zagranie przez innego gracza Zdarzenia. Są to najbardziej zaskakujące karty w grze i to one powodują, że gracz musi uwzględnić je w swojej strategii. Aby mieć pewność, że przeciwnik mu nie przeszkodzi taką kartą, gracz musi doprowadzić do sytuacji, aby przeciwnik miał zero kart na ręku! Zwróćcie uwagę, że Kontrę można zagrać w odpowiedzi na Kontrę. W takim przypadku, jeżeli ostatnia zagrana Kontra zniweluje poprzednią Kontrę, to zniwelowana Kontra nie jest uwzględniana i nie czyni żadnej szkody.
Zdarzenia podczas Głosowania Rady Miasta

Ostatnim podtypem Zdarzeń jaki na razie wymyśliłem jest Głosowanie. Zgodnie z głównym pomysłem dotyczącym Partii i Rady Miasta, jest to Zdarzenie, które może być zagrane tylko podczas fazy Głosowania Rady Miasta. To dzięki niemu możemy wpływać na wyniki głosowania, które wydają się z góry przesądzone. Może być to jeden z decydujących momentów wpływających na sytuację na stole, na strategię jaką obrali przeciwnicy, czy też na ostatecznego zwycięzcę. Można pomyśleć też nad podtypem związanym z Wyborami do Rady Miasta oraz wiele innych. Ważne, aby zasady dotyczące wszystkich Zdarzeń były proste do zapamiętania i przede wszystkim spójne.
Czy karty tego typu odegrają ważną rolę w tej grze? Tego na razie nie wiem. Wszystko zależy od czego będzie zależało zwycięstwo. Chciałbym, aby karty Zdarzeń stanowiły nie więcej niż 25% talii gracza i były kluczowym dodatkiem, a nie bazą każdej talii.
Comments